Linux przyszłością centrów danych z oprogramowaniem SAP

Share
Share

Do 2025 roku wszyscy klienci SAP powinni przejść na rozwiązanie HANA, które działa wyłącznie na platformie Linux. Dodajmy, w przytłaczającej większości dotychczasowe instalację są oparte na SUSE Linux, ale o tym za chwilę.

Do niedawna typowa migracja przebiegała następująco: pierwszy krok to przejście na SAP Business Warehouse z SAP HANA, głównie z uwagi na wydajność i prostotę. Drugi krok drugi to wdrożenie SAP Business Suite skutkujące również wzrostem wydajności. Tymczasem obok pojawiała się nowa propozycja od SAP – migracja aplikacji SAP od razu do oprogramowania S/4HANA, które zostało napisane od podstaw dla platformy SAP HANA. Cieszy się to sporym zainteresowaniem klientów, gdyż odnotowano wzrost tego typu migracji o 70% tylko w ciągu ostatniego roku.

Niezależnie od wybranego kierunku migracji Linux na dobre staje się kluczowym systemem centrów danych użytkowników aplikacji SAP wypierając całkowicie systemy Unix i Windows. W niemal wszystkich nowych instalacjach S/4 HANA, SAP NetWeaver, czy SAP HANA wybierany jest jako platforma SUSE Linux. Powodów tego jest wiele. Najważniejszy to wzrost wydajności, nawet o 600%, zapewnienie wysokiej dostępności systemów SAP na poziomie 99,999%, obniżenie kosztów TCO o 70% w porównaniu do systemów Unix i 30% dla Red Hat,  czy skrócenie czasu wdrożenia nawet do 10 minut dla nowych instancji SUSE Linux. Zainteresowanych głębszym poznaniem przewag technologicznych systemu SUSE Linux zapraszam do zapoznania się naszą najnowszą prezentacją na ten temat z konferencji SAP Technology Forum z 12 września 2017 r. pt. “Kierunek S/4 Hana.”

Marcin Madey, szef polskiego oddziału SUSE, podczas wystąpienia “Kierunek S/4 Hana” na  konferencji SAP Technology Forum 12 września  2017 r. w Gdyni.

Kwestie bezpieczeństwa w centrum danych są ważne dla każdej firmy, tym bardziej dla użytkowników aplikacji SAP. Migrując do S/4 HANA czy SAP HANA użytkownicy otrzymują wsparcie priorytetowe 24×7 wspólne od SUSE i SAP plus dedykowany kanał dla poprawek SUSE pod aplikacje SAP z jednym punktem zgłaszania w SUSE lub SAP. Dodatkowo zapewniany jest wydłużony czas wsparcia do 4,5 roku dla danej wersji systemu operacyjnego oraz 18 miesięcy na każdy  Support Pack. Z kolei stosując SUSE Linux Enterprise High Availability Extension można zapewnić maksymalną ochronę dla obciążeń i aplikacji, które nigdy nie mogą przestać być dostępne w sposób nieplanowany – zarówno na systemach fizycznych, wirtualnych jak i chmurowych. Jak to zrobić – prezentowaliśmy podczas warsztatów na SAP Technology Forum pt.  “Ciągłość działania systemów SAP

Ziemowit Buczyński, architekt rozwiązań SUSE, podczas warsztatów “Ciągłość działania systemów SAP” na  konferencji SAP Technology Forum 13 września 2017 r. w Gdyni.

Newralgicznym elementem centrum danych z aplikacjami SAP są dane wykorzystywane przez te aplikacje. Nie wszystkie dane są w danym momencie przetwarzane w pamięci na platformie HANA. Olbrzymia większość musi być gdzieś przechowywana i tu z pomocą przychodzą rozwiązania SDS (Software Defined Storage) takie jak SUSE Enterprise Storage. Rozwiązanie SUSE może być wykorzystane w dowolnych zastosowaniach wymagających pamięci masowej, ale ze względu na efekt skali najlepiej sprawdza się w dużych implementacjach takich jak centra danych SAP. SUSE Enterprise Storage oparto na projekcie open source  Ceph, pozwala on na efektywne skalowanie przestrzeni dla danych, minimalizuje problem „vendor lockingu” i drastycznie zmniejsza koszty utrzymania dużych ilości danych. Temat wykorzystania pamięci masowej SDS był omawiany podczas drugich naszych warsztatów na SAP Technology Forum pt.  ” Software Defined-Storage dla SAP HANA“.

Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę https://www.suse.com/solutions/sap oraz do dokumentu “Linux Is the Future of the SAP Data Center

________________________

Prezentacje SUSE z SAP Technology Forum 2017:

 

Share
(Visited 2 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No comments yet

Avatar photo
1,726 views
Rafal Kruschewski Marketing Manager, SUSE Poland