Bank Millennium Polska wprowadza innowacyjne usługi bankowości cyfrowej dla swoich klientów | SUSE Communities

Bank Millennium Polska wprowadza innowacyjne usługi bankowości cyfrowej dla swoich klientów

Share
Share

W wysoce konkurencyjnym polskim sektorze bankowym oferowanie wygodnych i spersonalizowanych usług jest kluczem do sukcesu. Aby utrzymać wiodącą pozycję na rynku, Bank Millennium Polska postanowił przekształcić swoją infrastrukturę IT z architektury zwirtualizowanej w wysoce niezawodne środowisko oparte na mikrousługach zbudowane przy użyciu Kubernetesa i zarządzane za pomocą oprogramowania Rancher Prime. Wdrażając konteneryzację, bank radykalnie poprawił wydajność zadań związanych z zarządzaniem IT i zwiększył swoje możliwości udziału w innowacyjnych inicjatywach związanych z otwartą bankowością.

Działający na terenie całego kraju Bank Millennium Polska jest jednym z wiodących polskich banków i stanowi trzon Grupy Bankowej Millennium. W 2019 roku Bank Millennium Polska rozszerzył swoją działalność poprzez przejęcie polskiego biznesu Société Générale, tym samym znacząco poszerzając swoją linię biznesową o kredyty konsumenckie. Obecnie Bank Millennium Polska oferuje szeroką gamę kont, pożyczek, kart kredytowych, usług oszczędnościowych, inwestycyjnych, ubezpieczeniowych i płatności cyfrowych dla firm i osób fizycznych. Zaangażowany w innowacje, Bank Millennium Polska dąży do oferowania najwygodniejszych, spersonalizowanych usług bankowych w Polsce.

Wspieranie cyfrowej transformacji bankowości

Ponad 50% dorosłych Polaków korzysta z aplikacji bankowości mobilnej do zarządzania swoimi pieniędzmi, a 40% preferuje wyłącznie aplikacje mobilne w porównaniu z innymi usługami cyfrowymi i stacjonarnymi.[1][2] Aby nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem klientów na bezpieczne, wygodne i niezawodne usługi bankowości cyfrowej, Bank Millennium Polska inwestuje w innowacje w zakresie bankowości internetowej i mobilnej.

Daniel Wasilewski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Aplikacjami, Bank Millennium Polska, komentuje: „Jesteśmy dumni, że przodujemy w bankowości cyfrowej. W porównaniu z innymi bankami, które często koncentrują się na dostarczaniu tradycyjnych usług za pośrednictwem aplikacji bankowości mobilnej, robimy dodatkowy krok, wymyślając nowe sposoby zarządzania pieniędzmi i płacenia za produkty i usługi”.

Oprócz dostarczania klientom wysokiej jakości usług, zaangażowanie Banku Millennium Polska w innowacje wynika również z chęci spełnienia nowych wytycznych dotyczących otwartej bankowości określonych w dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie usług płatniczych (PSD2). Przepisy te, mające na celu zwiększenie możliwości wyboru dla konsumentów i zwiększenie efektywności płatności, wymagają od banków i dostawców usług finansowych udostępniania kluczowych danych transakcyjnych i danych klientów zewnętrznym dostawcom usług w sposób bezpieczny i przejrzysty.

„Zagwarantowanie, że infrastruktura IT i systemy wspierające nasze usługi są otwarte, bezpieczne, elastyczne i łatwe w zarządzaniu ma kluczowe znaczenie dla odniesienia przez nas sukcesu” – kontynuuje Wasilewski. „Bez możliwości szybkiego opracowywania, testowania i wdrażania nowych usług lub płynnej integracji z naszymi partnerami z sektora usług finansowych, ryzykujemy, że nie będziemy w stanie spełnić wymagań PDS2 lub stracimy przewagę konkurencyjną na rynku”.

Przez wiele lat Bank Millennium Polska budował, zarządzał i utrzymywał swoje krytyczne systemy – od aplikacji transakcyjnych po usługi bankowości mobilnej – w oparciu o zwirtualizowaną infrastrukturę aplikacyjną. Z biegiem czasu bank odkrył, że takie podejście utrudnia zespołowi IT zapewnienie spójnych standardów wdrażania aplikacji i pochłania znaczną ilość zasobów obliczeniowych i pamięci masowej.

„Z technicznego punktu widzenia nasze zwirtualizowane środowisko po prostu nie było wystarczająco skalowalne, aby wspierać tempo innowacji produktowych, które planowaliśmy” – dodaje Wasilewski. „Co więcej, trudno nam było przyciągnąć nowe utalentowane osoby z obszaru IT do obsługi tego środowiska – zwłaszcza, że wielu specjalistów IT woli dziś pracować z kontenerowymi, elastycznymi i otwartymi rozwiązaniami”.

Dlaczego Rancher Prime?

Chcąc wprowadzić innowacje w zakresie otwartej bankowości i zwiększyć skalowalność, Bank Millennium Polska zdecydował się przejść na kontenerową infrastrukturę IT opartą na Kubernetesie i szukał najlepszego rozwiązania do zarządzania i utrzymania tej infrastruktury. Po zapoznaniu się z różnymi rozwiązaniami do zarządzania kontenerami i Kubernetesem, Bank Millennium Polska zdecydował się na przetestowanie rozwiązania Rancher Prime.

„Rancher Prime został nam polecony przez nowych kolegów, którzy od lat używali tego rozwiązania do obsługiwania swoich zadań” – mówi Wasilewski. „W trakcie testów POC ustaliliśmy, że Rancher Prime jest jedynym rozwiązaniem open source, które może spełnić nasze rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa i zapewnić potężne możliwości zarządzania wieloma klastrami i zadaniami.”

Bank Millennium Polska zdecydował się uruchomić na tym rozwiązaniu swoją nową architekturę mikroserwisów opartą na Kubernetesie. Obecnie bank posiada cztery środowiska, z trzema klastrami w każdym: jedno do rozwoju, jedno do testowania i jedno do produkcji. W sumie Bank Millennium Polska posiada 70 węzłów roboczych i nawet 2000 mikrousług obsługiwanych przez Kubernetesa i Rancher Prime – w tym krytyczne systemy transakcyjne, zestaw aplikacji bankowości mobilnej i usługi płatności mobilnych.

Wdrożenie pod okiem ekspertów

W celu zapewnienia zgodności z najlepszymi praktykami, Bank Millennium Polska ściśle współpracował z firmą SUSE, aby znaleźć najbardziej efektywny sposób kształtowania nowej architektury mikrousług.

„Zespół SUSE pomógł nam na etapie projektowania nowego środowiska” – komentuje Wasilewski. „Dostarczali pomysły i rekomendacje, a także dokonywali przeglądu naszej architektury po wdrożeniu, aby zidentyfikować i pomóc nam rozwiązać wszelkie problemy”.

Do opanowania systemu Rancher Prime Bank Millennium Polska w szerokim zakresie wykorzystał materiały wsparcia online firmy SUSE.

Wasilewski mówi: „Internetowa platforma szkoleniowa SUSE pomogła nam w nauce uruchamiania i obsługi Rancher Prime. Dzięki tym materiałom mogliśmy nauczyć się efektywnie zarządzać i administrować klastrami Kubernetesa z wykorzystaniem Rancher Prime”.

Osiągnięcie wydajności na zupełnie nowym poziomie

Od czasu przeniesienia swoich podstawowych systemów IT do skonteneryzowanego środowiska mikrousług i Kubernetesa zarządzanego przez Rancher Prime, Bank Millennium Polska zwiększył wydajność swoich działań związanych z zarządzaniem IT, jednocześnie wspierając innowacje w zakresie otwartej bankowości.

„Interfejs graficzny Rancher Prime jest znacznie prostszy i łatwiejszy w użyciu niż standardowy wiersz poleceń Kubernetesa i daje nam szybki przegląd całego naszego środowiska” – mówi Wasilewski. „Jest to szczególnie przydatne dla nowych pracowników. Nie tylko jesteśmy lepiej przygotowani do przyciągania utalentowanych specjalistów IT, którzy wolą pracować z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, ale także ułatwiliśmy im szybkie zapoznanie się z naszą unikalną infrastrukturą IT”.

Kontynuuje: „Rancher Prime pomógł nam lepiej śledzić wykorzystanie naszych zasobów obliczeniowych i pamięci masowej oraz zobaczyć, jak zajęty jest każdy z naszych klastrów. A dzięki możliwościom automatycznego zarządzania zasobami w Rancher Prime możemy zapewnić, że nasze systemy zawsze działają w najbardziej optymalnym środowisku”.

Dostarczając bardziej szczegółowych danych dotyczących zarządzania systemem, Rancher Prime pomógł wyeliminować powtarzalne, czasochłonne zadania związane z zarządzaniem i zapewnić standaryzację wdrożeń klastrów w Banku Millennium Polska.

Co czeka Bank Millennium Polska w przyszłości?

W nadchodzących latach Bank Millennium Polska planuje rozszerzyć wykorzystanie Rancher Prime poprzez przekształcenie większej liczby starszych aplikacji w mikrousługi – co pomoże jeszcze bardziej zwiększyć efektywność zarządzania systemami IT. Ogólnie rzecz biorąc, zwiększona automatyzacja i szybkość usług IT wspiera cele rozwojowe banku, umożliwiając mu szybsze dostarczanie klientom nowych ofert i większej wartości.

Wasilewski podsumowuje: „W najbliższej przyszłości planujemy uruchomić całą naszą podstawową infrastrukturę w środowisku mikrousług zarządzanym za pomocą Rancher Prime. Ostatecznie pomoże nam to zmaksymalizować wydajność środowiska IT i jeszcze bardziej ograniczyć ręczne zadania administracyjne, dzięki czemu nasi eksperci IT będą mogli skupić się na rozwijaniu innowacyjnych usług bankowych”.

Korzyści z wdrożenia Rancher Prime w banku:

  • Eliminuje czasochłonne, ręczne zadania związane z zarządzaniem IT.
  • Pomaga Bankowi Millennium Polska przyciągnąć utalentowanych specjalistów IT.
  • Wspiera wprowadzanie innowacyjnych produktów, takich jak BLIK-C.
  • Standaryzuje i przyspiesza wdrażanie nowych usług.
  • Ułatwia udostępnianie danych i systemów zewnętrznym dostawcom usług.
  • Zapewnia zgodność z dyrektywą PSD2, spełniając rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.
  • Usprawnia śledzenie wykorzystania zasobów obliczeniowych i pamięci masowej oraz pomaga utrzymać płynne działanie podstawowych aplikacji bankowych.

Cały opis wdrożenia Rancher Prime w Banku Millenium Polska  można znaleźć na stronie: www.suse.com/success/millennium  

[1] Źródła: https://www.cashless.pl/report?language=en

[2] https://neontri.com/polish-adults-usemobile-banking-apps

Share
Avatar photo
1,017 views
Rafal Kruschewski I am an experienced marketing manager with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Strong business development professional skilled in Field Marketing, Sales Enablement, and Demand Generation for Enterprise Software and Open Source. At SUSE Poland, I am responsible for building, executing and managing go-to-market activities, events, public relations and marketing campaigns to generate demand, awareness, and preference for SUSE product portfolios. Working with and via partner channel in order to generate prospects, leads and opportunities.