Wspieranie suwerenności cyfrowej w Europie: stanowisko SUSE w sprawie otwartego, suwerennego IT
Spotykam się często z klientami i suwerenność cyfrowa jest tematem poruszanym przez nich wszystkich. Dla wielu klientów, takich jak rządy i podmioty działające w branżach wysokiego ryzyka lub przetwarzające wrażliwe dane, potrzeba suwerenności cyfrowej w Europie jest od lat oczywista. Jednak dla wielu innych podmiotów sposób skutecznego poruszania się po tym obszarze i pozbywania się ryzyka jest czymś nowym.
Ton Musters, Senior Vice President, General Manager, SUSE EMEA
Suwerenność cyfrowa to zdecydowanie globalne zjawisko, ale to na rynku europejskim najczęściej toczą się rozmowy na te tematy i są niezwykle pilne. Co ciekawe, klienci często nie są Europejczykami, nawet jeśli rynek, o którym mówią, jest europejski. Partnerzy handlowi również chcą wiedzieć, w jaki sposób mogą pomóc swoim klientom w tej kwestii. Mowa tutaj o długoterminowej transformacji i SUSE jest gotowe ją wspierać.
Pierwszą rzeczą, którą mówię klientom i partnerom, jest ta, że suwerenność wykracza daleko poza przechowywanie danych. Chodzi w niej o kontrolę, elastyczność i całość operacji B2B, w tym procesy, świadczenie pomocy technicznej i zarządzanie danymi. Wiemy, że musi być ona również elastyczna, a jednocześnie nie może zakłócać operacji biznesowych. Stanowi całe spektrum decyzji architektonicznych umożliwiających kontrolę i elastyczność, wynikających z różnych wymagań.
Na SUSE można liczyć w zakresie dostarczania suwerennych cyfrowo rozwiązań z czterech głównych powodów:
Europejska suwerenność cyfrowa wsparta silnymi podstawami regionalnymi SUSE
Firma SUSE została założona w Niemczech i stanowi własność szwedzką z siedzibą w Luksemburgu. Nasze największe centra rozwoju znajdują się w Niemczech i Czechach, a kolejne zlokalizowane są w całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech. Europejskie korzenie firmy izolują nas w określonym stopniu od czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na dostęp do danych lub aktualizacje oprogramowania.
Stanowi to odpowiedź na rzeczywiste obawy organizacji, zwłaszcza tych, które mają do czynienia z wrażliwymi danymi, nawet jeśli ich siedziba znajduje się poza Europą. Jesteśmy również gotowi stać się pomostem do globalnej działalności Państwa organizacji.
Oprogramowanie otwarte z definicji, suwerenne z wyboru
Oprogramowanie open source zapewnia klientom najwyższą elastyczność w rozwijaniu się wraz z wymogami regulacyjnymi lub zmieniającymi się potrzebami biznesowymi. Samo otwarte oprogramowanie nie wystarczy; systemy muszą być w pełni interoperacyjne i heterogeniczne, aby tworzyć środowiska, które mogą się adoptować. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych zróżnicowanych i złożonych środowiskach IT.
Rozwiązanie SUSE Multi-Linux Support jest alternatywą dla tych, którzy chcą odejść od tradycyjnych dostawców oprogramowania. Nasz Multi-Linux Manager zapewnia klientom kontrolę nad różnymi dystrybucjami Linuksa, a SUSE Rancher Prime i SUSE Security oferują kontrolę nad dowolną dystrybucją Kubernetesa.
W SUSE wierzymy również w otwarte standardy. Nawet jeśli czynniki zewnętrzne ograniczają operacje, baza open source pozostaje dostępna, umożliwiając klientom kontynuowanie rozwoju lub przejście na rozwiązanie innych dostawców.
Niedawno Francja była pierwszym rządem, który poparł Zasady Otwartego Oprogramowania ONZ (UN Open Source Principles). Firma SUSE z dumą znalazła się wśród pierwszych 19 organizacji, które poparły tę inicjatywę. Taka potrzeba wyboru, ta wolność od kontroli jest podstawowym elementem suwerenności cyfrowej, a SUSE z dumą ją wspiera.
Dostarczamy dopasowane do lokalnych potrzeb rozwiązania IT
Współpracując lokalnie z naszym globalnym ekosystemem w celu dostosowania naszych platform, możemy pomóc klientom w spełnieniu krajowych wymogów przy jednoczesnym zminimalizowaniu przestojów. Możemy również pomóc im szybko dostosować się do zmieniających się przepisów i standardów. Ma to kluczowe znaczenie dla branż regulowanych, które stoją w obliczu zmieniających się i wysoce specyficznych wymagań w zakresie zgodności.
Coraz więcej naszych klientów korzysta z oprogramowania open source do obsługi wrażliwych systemów, a wraz z tym pojawia się więcej wymagań dotyczących lokalnego wsparcia i usług.
Współpracujemy z lokalnymi środowiskami w celu adaptacji platform SUSE
Pracujemy ramię w ramię z certyfikowanymi konsultantami i lokalnymi ekspertami rynkowymi, aby zrozumieć i zaspokoić potrzeby lokalnego rynku. Współpracujemy w celu dostarczania suwerennych rozwiązań, takich jak np. elektroniczna archiwizacja dla niemieckich organizacji rządowych we współpracy z partnerami takimi jak Fujitsu. Wspólna praca z lokalnymi partnerami gwarantuje, że korzyści ekonomiczne płynące z wdrożenia naszych rozwiązań są dystrybuowane w ramach regionalnych gospodarek.
Poprzez Project Sylva, Orange i inni uczestnicy projektu dążą do spełnienia rygorystycznych wymogów regulacyjnych dotyczących bezpieczeństwa informacji i zarządzania danymi, wśród wielu innych priorytetów. Dla Institution for Municipal Data Processing w Bawarii (AKDB) i Kommunales Rechenzentrum Niederrhein (KRZN), dwóch lokalnych niemieckich dostawców centrów danych z sektora publicznego, suwerenność cyfrowa jest najważniejsza. Organizacje takie jak niemiecka Federalna Agencja Pracy (BfA), które wywierają znaczący wpływ, potrzebują suwerenności cyfrowej, aby zapewnić widoczność i odporność cyfrową.
Nie dotyczy to jednak tylko Europy. Pomagamy klientom i partnerom w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych. Mamy lokalne struktury organizacyjne, operacje i ludzi pracujących w zgodzie z lokalnymi regulacjami i przepisami.
Wiemy, że modernizacja posiadanego stosu technologicznego oprogramowania to coś więcej niż tylko odhacznie na liście stosowanego pola wyboru i wymaga ona odpowiedniego partnera do poruszania się w złożonym środowisku lokalnym, aby uzyskać zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Rozważają Państwo suwerenne rozwiązanie regionalne? Jesteśmy najlepszym partnerem do realizacji tego zadania i chętnie wysłuchamy Państwa opinii.
Tekst jest tłumaczeniem wpisu na blogu Toma Mustersa.
Related Articles
Mar 11th, 2025
Program SUSE Cloud Elevate dla partnerów MSP
Jan 02nd, 2024
Uwaga użytkownicy CentOS: nadszedł czas na działanie!
Nov 12th, 2024