Copyright © 2009 Novell, Inc.
Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję i/lub modyfikacje tego pliku wg zasad licencji GNU w wersji 1.2 lub późniejszej wydanej przez Free Software Foundation; bez stałych sekcji oraz bez tekstów z okładek przedniej i tylnej. Kopia licencji została dołączona jako plik fdl.txt.
To jest pierwotna wersja informacji o wydaniu openSUSE 11.2.
Informacje o wydaniu są zmieniane w trakcie rozwoju projektu. Ich aktualną wersję można znaleźć pod adresem: http://www.suse.com/relnotes/i386/openSUSE/11.2/RELEASE-NOTES.en.html.
Niniejsze informacje opisują następujące zagadnienia:
Instalacja: należy przeczytać poniższe informacje w przypadku instalacji systemu od podstaw (from scratch).
Ogólne: Informacje, które każdy powinien przeczytać.
Aktualizacja: Problemy związane z aktualizacją z poprzedniego wydania do obecnej wersji openSUSE.
Techniczne: Rozdział ten zawiera szereg informacji o zmianach technicznych i usprawnieniach dla zaawansowanych użytkowników.
Gdy zostanie zaproponowana podczas instalacji konfiguracja położenia programu uruchomieniowego (boot loadera), należy ustawić jego opcje. Można w nich dostosować aktualizacje pozostałych części dysku. Sprawi to, że openSUSE będzie mogło uruchamiać inne zainstalowane systemy.
Jeżeli podczas konfiguracji boot loadera pojawi się ostrzeżenie, należy dokładnie sprawdzić jego konfigurację, by uniknąć problemów z uruchamianiem innych systemów oraz by upewnić się, czy openSUSE zostanie poprawnie uruchomione.
Nowy przewodnik QuickStart pozwoli przeprowadzić użytkownika przez kolejne etapy instalacji.
W podręczniku Start-Up Manual, można znaleźć informacje dotyczące instalacji i podstawowej konfiguracji systemu.
Podręcznik Reference Guide obejmuje takie tematy jak wdrożenie systemu, administracja i konfiguracja oraz wyjaśnia szczegółowo jak skonfigurować różnorodne usługi sieciowe.
Przewodniki Quickstart dla KDE i GNOME zawierają krótkie wprowadzenie do tych środowisk graficznych i ich najważniejszych programów.
Przewodniki User Guide dla KDE i GNOME zawierają informacje o zastosowaniu i konfiguracji tych środowisk graficznych. Pomogą również wykonać najważniejsze czynności.
Przewodnik Application Guide pozwala zapoznać się z najważniejszymi programami biurkowymi jak przeglądarki internetowe, klienty pocztowe, aplikacje biurowe narzędzia pracy grupowej, czy programy do obróbki grafiki i multimediów.
Przewodnik Security Guide pozwoli poznać podstawowe pojęcia związane z bezpieczeństwem systemu z uwzględnieniem lokalnych jak i sieciowych zagadnień.
Obok tradycyjnych formatów jak PDF i HTML, dokumentacja systemu openSUSE jest od teraz dostępna w formacje e-booków EPUB. EPUB (elektroniczna publikacja) jest wolnym i otwartym standardem. Więcej informacji dostępne na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/EPUB.
Pobieranie plików EPUB z http://en.opensuse.org/Documentation.
(sshd) to usługa OpenSSH SSH. Nie jest ona już domyślnie włączana podczas uruchomienia systemu. Jeżeli ten system ma być dostępny za pomocą ssh, należy kolejno:
Uruchomia YaST i otwiera edytor poziomów pracy (System > Usługi systemowe (Runlevel)).
W edytorze poziomów pracy YaST należy włączyć tryb eksperta Expert Mode i wybrać sshd.
Na przykład można włączyć go dla poziomu pracy (runlevel) 3 lub 5. Następnie należy nacisnąć Start i OK.
W przeszłości YaST był wyposażony w interfejs do konfiguracji klawiatury, myszy, karty graficznej i monitora. Podczas instalacji był tworzony stosowny xorg.conf.
Wszystko to nie jest już potrzebne w większości przypadków, ponieważ serwer X-ów (X.org) potrafi automatycznie przeprowadzić konfigurację. Jeżeli jednak się to nie uda, należy spróbować kolejno:
Sprawdzić, czy istnieje stary plik /etc/X11/xorg.conf. Jeżeli tak, należy usunąć go i uruchomić komputer ponownie.
Jeżeli to nie zadziała, należy wywołać polecenie sax2 w konsoli i uruchomić procedurę konfiguracji.
Aby dopasować komponenty tego komputera do indywidualnych potrzeb, należy uruchomić Centrum Sterowania (w GNOME) lub Konfigurację Pulpitu (w KDE), a następnie skonfigurować ustawienia urządzeń takich jak mysz, czy klawiatura. Można również skonfigurować ustawienia wielu monitorów. W innych środowiskach graficznych można wykorzystać narzędzie xrandr.
By uzyskać więcej informacji, należy odnieść się do poradników Desktop User Guides dostarczanych wraz z openSUSE. Są one również dostępne na stronie http://en.opensuse.org/Documentation
Domyślna przeglądarka internetowa
Firefox wraz ze specjalnymi ustawieniami KDE jest obecnie domyślną przeglądarką internetową w środowisku KDE. Użytkownicy, którzy preferują Konquerora jako domyślną przeglądarkę, mogą stosownie skonfigurować środowisko KDE. W module "Domyślne Aplikacje' należy wybrać "Przeglądarka internetowa" oraz przywrócić wartość "w aplikacji bazującej na zawartości URL". Ikony Firefoksa na panelu i pulpicie można usunąć, a ikonę Konquerora można dodać przeciągając ją z menu aplikacji.
KDE3
KDE3 nie jest już dostarczane wraz z openSUSE. KDE4 jest od teraz jedyną wpieraną wersją środowiska KDE. Informacje dotyczące środowiska KDE3 dla openSUSE i możliwości instalacji go z niewspieranego repozytorium dostępne są na stronie http://en.opensuse.org/KDE3.
Strigi/Nepomuk
Usługa indeksowania Strigi i Nepomuk nie są domyślnie uruchamiane w KDE w openSUSE 11.2. By włączyć je należy przejść do Konfiguracji KDE (menu aplikacji, 'Konfiguruj pulpit'), zakładka 'Zaawansowane', w module 'Przeszukiwanie Pulpitu' włączyć te usługi, które mają być aktywne.
PulseAudio i Dźwięk w aplikacjach GNOME
PulseAudio nie zostanie użyte domyślnie przez instalację KDE. Zostanie ono zainstalowane automatycznie w przypadku, gdy jakiś program będzie go wymagać. Wciąż jednak należy go uruchomić w YaST. Należy otworzyć YaST wybrać w sekcji Sprzęt moduł Dźwięk, następnie kliknąć "Inne", wybrać "Konfiguracja PulseAudio" i zaznaczyć "Odblokuj wsparcie PulseAudio".
Wraz z openSUSE 11.2 dostarczany jest Thunderbird w wersji 3.0 beta4. W wersji finalnej będzie dostępny tuż po ukazaniu się tej wersji openSUSE.
Jeżeli ten system korzysta z dodatków (add-ons), które są dostępne wyłącznie dla Thunderbird 2.0, można ją pobrać z repozytorium buildservice Mozilli http://software.opensuse.org/ymp/mozilla:legacy/openSUSE_11.2/MozillaThunderbird.ymp. Jednak należy zwrócić uwagę, że Thunderbird 2.0 będzie jeszcze wspierany przez stosunkowo krótki okres ze względu na dostępność wersji 3.0.
Jeżeli system ma zostać zaktualizowany poleceniem zypper dup, programy mogą zostać zrestartowane podczas tego procesu. Może się zdarzyć, że ponowne uruchomienie programu może nastąpić przed modyfikacją pliku konfiguracyjnego. Jest to szczególnie ważne jeżeli ten system jest oparty na usługach wymaganych do pobrania zaktualizowanych pakietów.
Ustawia commit.downloadMode = DownloadInAdvance w pliku /etc/zypp/zypp.conf aby wszystko najpierw zostało pobrane zanim pakiety zostaną zainstalowane. Pobieranie wymaga ogromnej ilości miejsca na partycji, by zmieścić w /var wszystkie pakiety z oprogramowaniem.
Podczas aktualizacji do wersji 11.2 z płyty DVD, pakiet kernel-pae-base (lub kernel-default-base) nie zostanie usunięty. Jeżeli zostanie przeprowadzona aktualizacja przy pomocy "zypper dup" z repozytorium on line, wszystko przebiegnie poprawnie. Powyższy problem obejść w następujący sposób: w menadżerze pakietów należy usunąć ręcznie pakiet kernel-pae-base i dopiero wtedy wykonać aktualizację. Należy postępować jak poniżej:
W oknie podglądy aktualizacji należy kliknąć "Pakiety", przejść do zakładki podglądu instalacji, wybrać "Pokaż pakiety oznaczone statusem [X] Zachowaj". Następnie należy odnaleźć pakiet kernel-pae-base i go odznaczyć.
rsyslog stał się domyślnym narzędziem tworzący zapisujący komunikaty systemowe. Zastąpił on syslog-ng. Mona wciąż korzystać z syslog-ng, jeżeli tak został skonfigurowany system.
tdbsam to nowe narzędzie do konfiguracji haseł Samby. Poprzednie pakiety Samby dołączone do openSUSE 11.1 i poprzednich wydań korzystały z smbpasswd jako domyślnego backendu passdb. Nie był on wyraźnie umiejscowiony w pliku konfiguracyjnym /etc/samba/smb.conf. Wraz z tym wydaniem openSUSE wprowadzono dwie zmiany:
Nowa domyślna wartość jest dziedziczona z kodu źródłowego i jeśli nie została ustalona inaczej jest nią tdbsam.
Nowa domyślna wartość została wyraźnie umiejscowiona w pliku smb.conf.
Jeżeli plik smb.conf w openSUSE 11.1 lub wcześniejszych wydaniach został zmodyfikowany, w procesie aktualizacji zostanie utworzony smb.conf.rpmnew a poprzednia konfiguracja zachowana.
Należy sprawdzić w poprzednim pliku konfiguracyjnym, czy passdb backend został ustawiony. Jeżeli nie, to są dwie możliwości by uruchomić ponownie Sambę:
By zamienić smbpasswd na tdbsam (zalecana opcja!), należy wpisać jako root w linii poleceń:
pdbedit -i smbpasswd:/etc/samba/smbpasswd -e tdbsam:/etc/samba/passdb.tdb
I sprawdzić, czy sekcja globalna pliku smb.conf zawiera następujący wpis:
passdb backend = tdbsam
Ustawić passdb backend = smbpasswd
Zaleca się użycie nowej wartości domyślnej tdbsam. Stary back-end należy zachować wyłącznie jeżeli istnieje bezwzględna konieczność. W takim wypadku należy rozważyć zgłoszenie błędu tak, jak zostało to zaproponowane na http://en.openSUSE.org/Samba w sekcji "Samba bug reporting and advanced debugging information".
Ustawienie passdb backend = smbpasswd pozwala zachować poprzednią konfigurację.
Należy pamiętać, że poprzednie narzędzie posiada mniejszą funkcjonalność niż nowe domyślne narzędzie konfigurujące hasła tdbsam.
MySQL dostępny jest w wersji 5.1. Niektóre zmiany nie będą kompatybilne wstecznie. Najważniejsze zmiany to:
Gniazdo (socket) MySQL zostało przeniesione do /var/run/mysql.
Silnik baz danych Berkeley DB nie jest już dostępny.
Niektóre bazy danych są obecnie dostarczane w postaci modułów. Należy usunąć opcję skip-federated w pliku /etc/my.cnf, jeśli ma zostać wykonana aktualizacja z którejś z poprzedniej wersji openSUSE.
Więcej informacji na http://en.opensuse.org/MySQL-5.1 oraz README.SuSE załączonym do pakietu MySQL.
udev silently changed the group of serial devices from 'uucp' to 'dialout'. Users created on releases prior to openSUSE 11.2 were member of the 'dialout' group by default. After upgrading to 11.2 these users can directly access e.g., modems to issue dial commands. Administrators must review the 'dialout' group by checking /etc/group. To remove a user from this group use the following command (replace $USER with the actual user name):
groupmod -R $USER dialout
Od teraz jądro będzie montować systemy plików wraz z opcją relatime dlatego czasy dostępów inode będą aktualizowane. Może to być korzystne w przypadku komputerów biurkowych.
Jeżeli ma zostać zachowane poprzednie ustawienie, należy wybrać opcję strictatime w narzędziu do tworzenia partycji YaST lub bezpośrednio w pliku /etc/fstab.
Niektóre skróty klawiszowe w X.Org zostały zmienione. Jeżeli jest to niezbędne, można dopasować ~/.Xmodmap do swoich potrzeb. Informacje o nowych skrótach można uzyskać używając poleceniaxev
VMware Server v2 up through at least 2.0.2 build 203138 released 2009-10-27 only supports Linux kernels up to 2.6.27 and vmware-config.pl fails on kernel 2.6.31 used by openSuSE 11.2. For additional information, see http://www.vmware.com/support/pubs/server_pubs.html and http://communities.vmware.com/message/1327112#1327112.