Nowa jakość zarządzania pamięcią masową dzięki openATTIC

Share
Share

Właśnie ukazał się po polsku nowy numer SUSE Insider (12.2016), gdzie tematem wiodącym jest technologia openATTIC. Umożliwia ona zarządzanie pamięcią masową i zaopatrywanie jej na kilka sposobów. Obsługiwane są takie technologie, jak Linux Logical Volume Manager i typowe systemy plików, ale zapewniono również obsługę bardziej zaawansowanych systemów plików, w tym ZFS i BTRFS.

openATTIC umożliwia także zarządzanie wieloma węzłami pamięci masowej przy użyciu tego samego interfejsu opartego na przeglądarce. Kopie lustrzane poszczególnych woluminów można tworzyć synchronicznie w innym węźle przy użyciu rozproszonego, replikowanego urządzenia blokowego DRBD. Nowe zasoby pamięci masowej są monitorowane automatycznie przez rozwiązanie openATTIC.

Wszystkimi funkcjami można zarządzać przy użyciu interfejsu opartego na przeglądarce, aplikacji zewnętrznej lub skryptów poprzez interfejs API REST.

openattic

openATTIC obejmuje dwa podstawowe składniki. Python to aplikacja zaplecza oparta na serwerze aplikacji Django. Interfejs użytkownika został zaprojektowany przy użyciu dobrze znanych technologii internetowej. Dla każdego składnika są dostępne dedykowane, automatyczne pakiety testów, które muszą zostać wykonane przed dodaniem nowych funkcji do kolejnego wydania.

openATTIC obsługuje funkcje zarządzania tradycyjnymi systemami SAN i NAS, a w 2015 roku dodano obsługę zarządzania technologią Ceph. W tym czasie na rynku były już dostępne narzędzia do zarządzania Ceph, ale powstała konieczność utworzenia narzędzia łączącego funkcje zarządzania i monitorowania w jednej aplikacji w sposób wymagany przez administratora. Twórcy przyjęli założenie, że dostępne funkcje nie powinny przeszkadzać w pracy ani być skomplikowane w użyciu.

Obecnie obsługa zarządzania technologią Ceph jest udostępniona w rozwiązaniu SUSE Enterprise Storage 4. Podstawowa technologia openATTIC zapewnia obecnie pulpit do monitorowania i wizualizacji ogólnej kondycji oraz wydajności klastra Ceph, a także funkcje zarządzania i monitorowania dla różnych obiektów i jednostek, takich jak pule Ceph, urządzenia blokowe RADOS (RBD) i demony obiektowej pamięci masowej (OSD). openATTIC wykorzystuje oddolne podejście, w ramach którego najpierw oferowane są podstawowe funkcje, które w każdym wydaniu zostają ulepszone i rozszerzone na podstawie opinii użytkowników. Możliwe jest nie tylko zarządzanie obiektami Ceph, ale także mapowanie urządzeń blokowych i udostępnianie ich przy użyciu istniejących protokołów pamięci masowej. openATTIC umożliwia także przeglądanie i modyfikowanie mapy CRUSH klastra. Obsługiwane jest również monitorowanie wielu klastrów Ceph i zarządzanie nimi przy użyciu tej samej instancji openATTIC.

Pełny tekst o technologii openATTIC do zarządzania pamięcią masową, a także inne – o zdefiniowanym programowo przetwarzaniu czy nowej wersji SUSE OpenStack Cloud 7 – można znaleźć na stronie SUSE Insider (do czasu opublikowania w marcu 2017 r. nowego numeru magazynu) oraz w archiwalnym pliku HTML do pobrania.

Share
(Visited 15 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No comments yet

Avatar photo
2,422 views
Rafal Kruschewski Marketing Manager, SUSE Poland