SUSE Expert Days: a jövő alappillérei, testközelből

February 22, 2017


BUDAPEST

Február 22-én tartottuk a SUSE Expert Days rendezvénysorozat budapesti előadásait, ahol a résztvevők első kézből, a SUSE szakértőitől hallhattak a legújabb nyílt forráskódú megoldások előnyeiről, és élő demók keretében a gyakorlati működésükbe is bepillantást nyerhettek. Az eseményen a hazai megszólalók mellett Matthias G. Eckermann, a SUSE Linux Enterprise szoftverek vezető termékmenedzsere is megosztotta a legfrissebb szakmai információkat.

Az eseményt Hargitai Zsolt, a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet üzletfejlesztési vezetője nyitotta meg, aki arról beszélt , hogy miként befolyásolja az informatikai világ minden szegmensét a napjainkban zajló digitális átalakulás, illetve milyen kihívások elé állítja a vállalatokat. A SUSE szakemberei szerint a kihívásokra a nyílt forráskódú megoldások nyújtják a legjobb választ, amelyek alacsony költségek mellett kínálnak innovatív megoldásokat. A legnagyobb szolgáltatások mögött az adatközpontokban mindenhol nyílt forráskódú megoldások futnak, a Google-től kezdve a Facebookon át egészen az Instagramig. A folyamatosan dinamikusan növekvő SUSE immár 25 éve aktív részese az open source szoftverek fejlesztésének, jelentős ökoszisztémát épített ki, és számos, hasonlóan nagy szoftverfejlesztővel együttműködik olyan jelentős projekteken, mint például a Ceph és az OpenStack.

A közösen létrehozott megoldásokból teljes szoftveralapú infrastruktúra építhető ki, amelyet Matthias G. Eckermann mutatott be részletesen . A szoftvervezérelt infrastruktúra szilárd alapokat igényel, ehhez a SUSE Linux Enterprise Server minden szükséges elemet és funkciót magában foglal. A legfrissebb kiadás, a SUSE Linux Enterprise Server 12 SP3 már az új, 4.4-es Linux kernelre épül, amely még nagyobb stabilitást biztosít, emellett számos új szoftver- és hardververziót támogat. Az új főverzió 2018 közepén érkezik kétféle változatban: a hagyományos kiadás mellett Container-as-a-Service platform formájában is elérhető lesz. A szoftveralapú infrastruktúra egyes elemeit és a kapcsolódó SUSE-megoldásokat további előadásokból ismerhették meg részletesebben a konferencia résztvevői.

Rövid kávészünet után Kovács Lajos vezető konzultáns mutatta be a SUSE Linux Enterprise High Availability Extension legfőbb előnyeit, amelynek célja, hogy segítse az üzletkritikus alkalmazások folyamatos működtetését, az adatok integritásának megőrzését, a hibák kiküszöbölését, valamint a javítási idők csökkentését. A szakember ismertette a leggyakoribb felhasználási területeket és a megoldás legfontosabb újdonságait, majd Tiser Dániel élő demóban is szemléltette a működését Apache MySQL környezetben.

Ezután a SUSE Manager volt a téma, amely minden szükséges elemet magában foglal a hatékony felügyelethez, a hardver- és szoftverleltártól kezdve a konfiguráció-, csomag- és patch managementen át egészen a monitoring és audit funkciókig, illetve az automatikus telepítésig. A hallgatóság Hegedüs Péter bemutatójában a gyakorlatban is láthatta, hogyan alkalmazható a megoldás SUSE és Red Hat megoldásokat egyaránt tartalmazó környezetek felügyeletére is.

Az ebédszünetet követően Varga Zsolt operatív igazgató nyújtott áttekintést két hazai esettanulmányról SUSE felhasználási területekről. Egy magas rendelkezésre állású webes portálinfrastruktúra kialakításának hátterét ismerhették meg a résztvevők, valamint a NOÉ közigazgatási projektről tudhattak meg részleteket, amelynek keretein belül a kormányhivatalok „back-office” hátterét, illetve a járások és szakigazgatási szervek informatikai infrastruktúráját korszerűsítették.

Ezt követően Papp Zsolt konzultáns tartott előadást a SUSE OpenStack Cloud platformról , kitérve többek között az OpenStack jelenlegi helyzetére és a SUSE megoldásának újításaira. A legfrissebb kiadás már szolgáltatásmegszakítás nélküli frissítést is lehetővé tesz, együttműködik a SUSE nagyvállalati CephFS megoldásával, a SUSE Enterprise Storage termékkel, és még jobb skálázhatóságot kínál. A termék teljes körű támogatást tartalmaz Dockerhez és Kuberneteshez a Magnum integráción keresztül, ez utóbbiról élő demón keresztül is meggyőződhetett a közönség.

A konferencia azzal is foglalkozott, hogy hogyan tehető hatékonyabbá a vállalatok működése a fejlesztési és üzemeltetési műveletek összehangolásával a DevOps megközelítésen belül. A SUSE a folyamat minden elemében képes támogatást nyújtani a vállalatoknak, a tervezéstől kezdve a programozáson, illetve az alkalmazások létrehozásán és tesztelésén keresztül az összes üzemeltetési feladatig, beleérve a kiosztást és telepítést, a tényleges működtetést, illetve a monitorozást.

Zárásként pedig Hargitai Zsolt ismertette a SUSE Enterprise Storage legfontosabb jellemzőit és előnyeit. A Ceph tehnológiára épülő megoldás képes egységes blokk-, fájl- és objektumalapú adattárolást biztosítani, és segíti a vállalatokat a költséghatékony tárolórendszerek kialakításában és felügyeletében.