Aby se lidé s předplaceným jízdným, jednodenní výletníci a turisté mohli pohybovat po městě, spoléhá Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s. (DPP) na bezproblémový chod svého klíčového informačního systému SAP. V rámci širší modernizace SAP prostředí migroval DPP svou databázovou platformu na systém SAP HANA, který běží na operačním systému SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace. Kromě toho, že tak DPP využívá lepší dostupnost, výkon a stabilitu u svého klíčového informačního systému SAP, položil také ideální základ pro svůj přechod na systém SAP S/4HANA s operačním systémem SUSE Linux.

Overview

Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s. (The Prague Public Transit Company, nebo DPP) provozuje v hlavním městě České republiky metro, tramvaje, autobusy a lanovou dopravu. DPP každoročně organizuje více než jednu miliardu jízd v rámci své sítě a zaměstnává zhruba 11 000 lidí.

The Challenge

Praha je rušné uspěchané město, kde žije 1,3 milionu lidí. Její občané a miliony turistů, kteří ji každoročně navštíví, jsou závislí na spolehlivě fungujících službách veřejné dopravy, aby se dostali do zaměstnání i za zábavou.

DPP používá software SAP ERP a udržuje tak Prahu v pohybu. Rozsáhlé prostředí SAP, jímž společnost disponuje, pokrývá vše od plánování přepravy a logistiky až po činnosti back-office, jako jsou správa vztahů s dodavateli, finance a business intelligence.

Dříve DPP provozoval své systémy SAP ERP na operačním systému IBM AIX běžícím na serverech IBM Power Systems. Aby mohl DPP u svého klíčového informačního systému SAP držet krok s podporou ze strany dodavatele a využít nových možností, jako je analýza dat v reálném čase, plánuje DPP přechod na systém SAP S/4HANA.

„Byli jsme příjemně překvapeni, jak snadné bylo přesunout naše databázové servery SAP ze systému AIX na operační systém SUSE Linux Enterprise Server. Díky výtečné detailní dokumentaci řešení SUSE bylo možné provést rychlou implementaci a hladký přechod.“

SUSE Solution

Jako první krok na cestě k systému SAP S/4HANA potřeboval DPP migrovat své databázové servery SAP na platformu SAP HANA. To vyžadovalo přechod od systému AIX k operačnímu systému Linux. Pro DPP bylo samozřejmou volbou řešení SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace.

Jiří Křížek, správce systému Unix/Linux a správce zálohování v DPP, poznamenává: „S používáním operačního systému SUSE Linux Enterprise Server k jiným účelům, než je provoz SAP aplikací, máme určité zkušenosti a vždy jsme jej považovali za velmi stabilní a spolehlivou platformu. SUSE je navíc společností SAP preferovanou distribucí Linux a doporučovaným operačním systémem pro SAP HANA.“

DPP v současné době provozuje databáze SAP HANA na operačním systému SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace 11 SP4 na serverech založených na procesoru IBM POWER8. Společnost v současnosti prochází procesem migrace na servery založené na procesoru IBM POWER9 s operačním systémem SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace 15 SP1 v rámci přípravy na budoucí přechod na SAP S/4HANA.

Jiří Křížek říká: „Vlastnosti a podpora funkcí řešení SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace 15 jsou jasným vylepšením oproti předchozí verzi, kterou jsme používali, zejména pro platformu IBM POWER9. Například podpora operačního systému pro adaptéry vNIC umožňuje funkci Live Partition Mobility. Jsme potěšeni, že společnost SUSE i nadále vylepšuje svá řešení pro hardware IBM.“

Dnes DPP používá virtualizační řešení IBM PowerVM k provozování 50 logických oddílů (LPAR) na čtyřech serverech IBM Power Systems. 20 logických oddílů podporuje nové databáze SAP HANA, které jsou provozovány na platformě SUSE Linux Enterprise. Zbývající logické oddíly podporují samotné aplikace SAP, které jsou provozovány na operačním systému IBM AIX.

Řešení SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace je zvláště optimalizováno pro podporu softwaru SAP a standardně zahrnuje rozšíření SUSE Linux Enterprise zajišťující vysokou dostupnost a také integrovanou prioritní podporu.

„Stabilita řešení SUSE na nás zatím udělala velký dojem – prostě to funguje,“ říká Jiří Křížek.

The Results

Díky tomu, že nové prostředí SAP HANA běží na řešení SUSE Linux Enterprise Server pro SAP aplikace, má DPP užitek z vysoké dostupnosti, optimálního výkonu a snadné správy u svého klíčového informačního systému.

Společnost například nedávno vyvinula zcela novou aplikaci pro prodej jízdenek v systému SAP HANA. Díky využití vestavěné technologie řízení clusterů, která je součástí rozšíření SUSE Linux Enterprise pro vysokou dostupnost, může DPP zajistit nepřetržitou dostupnost aplikace pro prodej jízdenek, což zákazníkům umožní zakoupit jízdenky na metro, tramvaje a autobusy nonstop.

Jiří Křížek dodává: „Řešení SUSE Linux Enterprise pro SAP aplikace je velmi vhodné pro platformu IBM Power, což nám umožňuje plně využívat schopnosti hardwaru IBM a dále zvyšovat výkon u SAP HANA databázových serverů.“

Zásadní je, že DPP položil pevný základ pro nadcházející přechod na systém SAP S/4HANA. Jakmile společnost implementuje nejnovější generaci softwaru ERP, bude celou databázi SAP HANA provozovat na řešení SUSE Linux Enterprise pro SAP aplikace, což jí umožní získat vysokou dostupnost, výkon a stabilitu pro všechny provozované SAP systémy.

DPP také plánuje implementaci softwaru SUSE Manager pro automatizaci konfiguračních úloh a patchování, aby byly s minimálním úsilím systémy vždy aktuální. DPP dále plánuje zlepšit dostupnost databáze SAP HANA pomocí technologie SUSE Enterprise Live Patching. To umožní společnosti provádět opravy serverů bez nutnosti jejich restartování, což minimalizuje prostoje.

Jiří Křížek uzavírá: „Spoléháme na software SAP, že udrží operace v chodu a že pražská veřejná doprava poběží hladce. S podporou společnosti SUSE modernizujeme prostředí SAP tak, abychom cestujícím mohli poskytovat špičkové služby – nyní i v budoucnu.“